Udělejte dobrý skutek a recyklujte! | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Článek

Udělejte dobrý skutek a recyklujte!

16. 11. 2012

Vysloužilý spotřebič nepatří do popelnice. To je fakt, který už snad každý zná. Ale ruku na srdce, jsme vždy svědomití? Přitom období druhé poloviny prosince a začátek ledna skýtá skvělou příležitost k obměně elektronického parku mnoha českých domácností. Elektrozařízení se můžete zbavovat hned ve třech vlnách – v rámci předvánočního úklidu, výměny starých spotřebičů za nové bezprostředně po Vánocích a naposledy u příležitosti lednových slev v elektro obchodech.

Až tedy budete při úklidu vyhazovat všemožné staré spotřebiče, ať už velké, jakou jsou televize či pračky, nebo malé, třeba mobily, MP3 přehrávače nebo baterie, myslete ekologicky a odevzdejte je k recyklaci. Odměnou vám bude nejenom dobrý pocit, ale především pomůžete životnímu prostředí. Správným vytříděním spotřebičů nejenže zabráníte úniku škodlivých látek, jako je např. olovo či rtuť, do přírody, ale navíc ušetříte suroviny, které se mohou použít při výrobě nových zařízení. „Každé elektrozařízení se dá recyklovat. To znamená, že se odstraní zdraví nebezpečné látky a zbytek (až 80 % hmotnosti) lze opětovně využít. To se však může stát jedině v případě, že spotřebič odnesete na sběrné místo. Z popelnice se totiž spotřebič dostane na skládku nebo do spalovny a všechny užitečné věci budou nenávratně zničeny,“ říká Hana Ansorgová z neziskové společnosti ASEKOL, která se sběrem a recyklací vysloužilých elektrospotřebičů zabývá. Díky společnosti ASEKOL mají lidé možnost spotřebič odevzdat k recyklaci už na 12 500 místech.

Kam s elektroodpadem?

A kam že ten elektroodpad správně patří? V dnešní době je mnoho způsobů, jak se jej zbavit. Všem dobře známým místem jsou sběrné dvory. Vrátit vysloužilé spotřebiče lze také ve všech prodejnách a opravnách elektra, a to metodou „kus za kus“ nebo do speciálních nádob, které některé prodejny provozují. A konečně možnost zbavit se elektroodpadu skýtají také zpravidla dvakrát ročně obcemi organizované mobilní svozy. Nejjednodušším způsobem jsou však červené kontejnery na drobné elektro, které nikde jinde v Evropě nenajdete. Společnost ASEKOL je rozmisťuje po celé republice a v současné době jich je na 1 700. „Lidé třídí, pokud je to pro ně jednoduché. Proto jsme se rozhodli instalovat červené kontejnery, které jsou skvělým doplňkem stávající sběrné sítě,“ vysvětluje Hana Ansorgová. Vhazovat do nich lze veškeré elektrospotřebiče do velikosti 40×50 cm kromě monitorů, televizí, úsporných žárovek a zářivek, které vyžadují speciální zacházení, a proto je potřeba donést je do sběrného dvora. Využít pak lze například i E-boxy, menší nádoby na drobný elektroodpad umístěné na úřadech, ve firmách apod.

Informace o nejbližším sběrném místě nebo kontejnerech najdete na www.sberne-dvory.czwww.cervene­kontejnery.cz.






publikováno: 16. 11. 2012
Štítky: interiér, jak vyřešit?, úklid

Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007